Lærere på OG

Alf Gørup Theilgaard

dansk – billedkunst

alf.theilgaard@skolekom.dk

Allan Tang Petersen

engelsk – IT-vejleder

allan.tang.petersen

@skolekom.dk

Anette Gøbel Villadsen

bioteknologi – kemi – biologi

anette_villadsen

@yahoo.com

Anja Muta

fransk – psykologi

anjamuta@hotmail.com

Anne Ulrich-Lynge

dansk – idræt

anne.ulrich-lynge1

@skolekom.dk

 

Annette Bruun-Christensen

dansk – idræt

abcannette@hotmail.com

Annette Bundgaard

spansk – billedkunst -konstitueret vicerektor

ab@odsherreds-gym.dk

Benedicte Klestrup Hansen

engelsk

benedicte_klestrup

@hotmail.com

Burkhard Sievers

tysk – historie

burkhard.sievers1

@skolekom.dk

Frank Lykke Hansen

naturgeografi – idræt

frank-lykke@mail.tele.dk

Hans-Henrik Torp

matematik – matematikvejleder

hanshenriktorp@gmail.com

Helene Liborius Gerbola

musik – engelsk

liborius86@gmail.com

Henrik Larsen

historie – naturgeografi

henrikog@gmail.com

Herluf Forchhammer

historie – religion – studievejleder

herlufforchhammer@live.dk

Janne Pia Østergaard

psykologi

janne.p.oestergaard

@private.dk

Jesper Carlsen

engelsk – historie

jesperC.JC@gmail.com

Julie Emilie Flaherty

engelsk – biologi

julie_emilie@hotmail.com

Jørgen Kibsgaard

tysk – historie

joergen.kibsgaard

@skolekom.dk

Karen Uhre

dansk – filosofi – oldtidskundskab

karen.uhre@skolekom.dk

Karsten Jensen

matematik

k.jensen.og@gmail.com

Klaus Kristian Karlsen

biologi – IT-vejleder

klaus.karlsen@skolekom.dk

Knud-Erik Strange

fysik

kes@rfst.dk

Kristina Brenø

dansk – billedkunst – matematik

kristinabrenoe@gmail.com

Kristine Bacher

matematik – naturgeografi

Kristine.Bacher@gmail.com

Lars Aabo

musik – billedkunst

lars.aabo@skolekom.dk

Lene Lisberg Hansen

engelsk – spansk

lene.lisberg@skolekom.dk

Eva Louise Bendixen

kemi – matematik

louisebendixen@yahoo.dk

Anna-Louise Herskind Porret

spansk

louise.porret@nyka.dk

Maja Dobreva-Lundsted

matematik – musik

Malene Rothgardt

dansk – mediefag

malenerothgardt@gmail.com

 

Martina Kjellberg

tysk

martinaruc@hotmail.com

Mette Frøslev Bruun

biologi – idræt

mettefbo@mail.dk

Mette Møller Olsen

samfundsfag – historie

mette@almegaard.dk

Niels Gregersen

biologi – naturgeografi – pædagogisk leder

niels.gregersen

@skolekom.dk

Niels-Peter Andersson

historie – idræt – rektor

npa@odsherreds-gym.dk

Rasmus Ferdinandsen

matematik –

Ragunferdinandsen@hotmail.com

Rie Pedersen

spansk – engelsk

riepedersen78@hotmail.com

Rikke Glenstrup

dansk – religion – studievejleder

rg@odsherreds-gym.dk

 

Rune Erik Steffensen

fysik – kemi

runeeriksteffensen

@hotmail.com

Stephan Gamrath

engelsk – filosofi

sgamrath@hotmail.com

Stig Fraulund Sørensen

samfundsfag – religion

stig.f.soerensen

@skolekom.dk

Susanne Ankjær Hvalsøe

idræt – samfundsfag – studievejleder

shvalsoe@live.dk

Susanne Ring

biologi

susannering@mail.dk

Søren Jakobsen

dansk – oldtidskundskab – mediefag

jakobsensoeren

@mail.tele.dk

Søren Pfeffer

erhvervsøkonomi – samfundsfag – historie

soeren.pfeffer@skolekom.dk

Thomas Bruun

historie – samfundsfag

tvelys@live.dk

Trine Sørensen

engelsk

trinelysmose5@hotmail.com

Troels Vejen Christensen

matematik – fysik

troelsv.ch@gmail.com

  • Formuleringen af et problem er ofte vigtigere end dets løsning. At stille nye spørgsmål, pege på nye muligheder og at anskue gamle spørgsmål fra en ny vinkel kræver kreativ fantasi og markerer virkelige fremskridt indenfor naturvidenskaben.

    Albert Einstein

  • Min bevidsthed er fuldstændig tømt for ord, indtil jeg kommer til det øjeblik, da jeg skal kommunikere resultaterne i skriftlig eller mundtlig form..

    Jacques Hadamard,  (fransk matematiker 1865-1963)

  • Det sære ved fremtiden er, at den til sin tid formentlig vil blive kaldt for – De gode gamle dage.

  • I starten føltes det meget anderledes; man vandrer fra klasse til klasse og har mange forskellige lærere. Men det er dejligt at prøve at gøre tingene på en anden måde, fx med brug af IT i undervisningen. Jeg ved ikke rigtig hvad jeg vil uddannes som, men jeg vil gerne opbygge en faglig viden der kan bruges bredt.

    – Klara, 1a